Obec Lobeč

 

Obec Lobeč, která je jedním ze vstupních míst do chráněné krajinné oblasti Kokořínsko, se nachází v okrese Mělník ve Středočeském kraji, rozkládá se asi dvacet kilometrů severovýchodně od Mělníka, cca. 70 km severovýchodně od Prahy. Žije zde 155 obyvatel.

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1323. Ve 14. století zde byl v horní části vesnice založen kostel Povýšení sv. Kříže, tamtéž doplněný roku 1654 o barokní zámek (přestavěn roku 1724 a 1883). Dalším klenotem obce je také pivovar, který se písemně připomínaná již roku 1586.

 

Muzeum Eduarda Štorcha

 

Muzeum je umístěno v prostorách bývalé lobečské měšťanské školy, v centru obce, mezi lobečským zámkem a pivovarem.

Expozice muzea je zde rozdělena do několika částí – První je věnována osobě Eduarda Štorcha, jeho životu, pobytu v Lobči, a hlavně je zde představen jako pedagog, spisovatel a amatérský archeolog. Jsou zde ukázky jeho rukopisu s poznámkami o nalezených pazourcích v okolí Lobče, a představeny vydané romány, jejichž děj se váže k Lobči a jeho okolí.

Hlavní část expozice provází návštěvníky dobou pravěku, o které Eduard Štorch psal. Můžete se seznámit se stylem života a práce pravěkých lidí, zvířaty, ukázkami nástrojů, zbraní a hraček vytvořených z pravěkých kostí. Hlavním lákadlem je maketa mláděte mamuta s ukázkou mamutí nohy a mamutích klů.

K vidění je toho samozřejmě mnohem více, ale to k nám musíte přijet!

Těšíme se na Vás!

Kontakty